WHAT'S NEW / NEWS

NEWS


PHL IS OVERALL CHAMPION IN 2017 ITMO

Nov 21, 2017

The Philippines is hailed overall champion in key stage II (elementary division) at the recently concluded 2017 International Teenagers Mathematics Olympiad held in City of Davao on November 8 – 12, 2017. 

The Philippine team D composed of John Florence A. Dizon from Calamba Elementary School – Special Science Class, Juan Rafael M. Landicho from Stonyhurst Southville International School, Walsh Nico Adrian L. Letran and Alvann Walter W. Paredes Dy from St. Jude Catholic School was proclaimed overall champion for winning 3 gold and 1 bronze medals, and for ending up as champion and 1st-runner up in the team and group contests under Key Stage II or elementary division. A team from Indonesia was slated, overall first runner-up and Philippine team C was declared overall second runner-up.

In the Key Stage III, Philippine team B was declared overall first runner-up. It is composed of Immanuel Josiah A. Balete from St. Stephen's High School, Eion Nikolai S. Chua from International School Manila, Vincent U. Dela Cruz from Valenzuela City School of Mathematics And Science and Bryce Ainsley Sanchez from Grace Christian College. A team from Thailand was ranked champion and an Indonesian team was placed 2nd runner-up in the overall standing in key stage III. 

Meanwhile, Eion Nikolai S. Chua from International School Manila was the last man standing in the puzzle competition, beating sixty three others from fifteen countries, thus earning the title, champion!

The 2017 ITMO was attended by 64 teams from Bulgaria, Cambodia, China, Indonesia, India, Iran, Malaysia, Mongolia, Nepal, Russia, South Africa, Sri Lanka, Thailand, Taiwan, Vietnam and the Philippines.

Here are the complete lists of winners from the Philippines in the individual, group and team contests:

Key Stage III - Secondary Division:

PH Team

Names of Participants

Schools

Individual

Group

Team

A

Picart, David Kyle

Aquinas University Of Legazpi

***

 

 ----

 

 

2

n

d

 

RUNNER

UP

Piccio, Tom Manuel

Philippine Science HS - SMC

Merit

Que, Nate Brevin A.

Bayanihan Institute

Merit

Shi, Charles Justin G.

Philippine Cultural College - Caloocan

Merit

B

Balete, Immanuel Josiah

St. Stephen's High School

Silver

C

H

A

M

P

I

O

N

C

H

A

M

P

I

O

N

Chua, Eion Nikolai S.

International School Manila

Bronze

Dela Cruz, Vincent U.

Valenzuela City School Of Mathematics And Science

Silver

Sanchez, Bryce Ainsley

Grace Christian College

Gold

C

Bona, Sarji Elijah

Palawan Hope Christian School

Bronze

2

n

d

 

RUNNER

UP

2

n

d

 

RUNNER

UP

King, Willam Joshua

Bethany Christian School

Bronze

Ty, Stephen James

Zamboanga Chong Hua HS

Bronze

Yu, Jonathan Conrad

Philippine Christian Gospel School

Silver

D

Bermudez, Dominic Lawrence

Philippine Science High School-Main

Bronze

 

---- 

 

 

2

n

d

 

RUNNER

UP

Julio, Vanessa Ryanne G.

St. Jude Catholic School

Bronze

Quintin, Jan Cedrick J.

Philippine Science High School - Main

Merit

Tamayo, Annika Angela Mei

Ateneo De Iloilo

Merit

E

Tiong, Gregory Charles K.

Saint Jude Catholic School

Merit

 

 ----

 

 

2

n

d

 

RUNNER

UP

Kue, Aiman Andrei U.

Zamboanga Chong Hua HS

Merit

Lim, Fedrick Lance R.

Zamboanga Chong Hua HS

Bronze

Sy, Ryan Jericho L.

Chiang Kai Shek College

Silver

F

Abad, Jose Lorenzo P.

Philippine Science High School-Main

Bronze

1

s

t

 

RUNNER

UP

C

H

A

M

P

I

O

N

Lim, Lance Heinrich S.

St. Jude Catholic School

Bronze

Ong, Dion Stephan J.

Ateneo De Manila Junior HS

Gold

Ong, Stefan Marcus A.

St. Jude Catholic School

Silver

G

Chua, Shawn Darren

MGC New Life Christian Academy

Bronze

1

s

t

 

RUNNER

UP

1

s

t

 

RUNNER

UP

Gonzales, Andres Rico III M.

Colegio De San Juan De Letran

Gold

Reyes, Steven T.

Saint Jude Catholic School

Gold

Tan, Cassidy Kyler L.

Davao Christian High School

Merit

H

Cudio, Maruel Elfred Vincent

Life College Palawan

Merit

----

 

 

2

n

d

 

RUNNER

UP

Ko, Daryll Carlsten L.

St. Stephen's High School

Bronze

Perez, Angelo Vince H.

De La Salle Lipa

Bronze

Young, James Matthew U.

Iloilo National HS - Special Science Class

Bronze

I

Bautista, Ralde Anuel S.

MGC New Life Christian Academy

Bronze

 

---

 

 

----

 

Castro, Al Patrick C.

Makati Science High School

Merit

Cheng, Sted Micah T.

Hope Christian High School

Merit

Reyes, Allyana Coleen C.

Philippine Science High School-Main

Merit

PH Team J
(PH All Girls Team)

Panganiban, Coleen Adrianne

Las Pinas National Science High School

***

----

 

----

 

Dela Cruz, Cris Magdalene L.

Philippine Science High School - CARC

Merit

King, Naomi Anne A.

Saint Jude Catholic School

Merit

---

---

---

International Girls Team

Marcos, Hiraya S.

Philippine Cultural College - Main

Merit

----

----

PH-Malaysia Friendship Team

Evangelista, Reighne Clarence

Makati Science High School

***

----

----

Espino, Mary Grace U.

Ateneo De Davao University

***

----

----

 

 

Key Stage II – Elementary Division:

PH Team

Names

Schools

Individual

Group

Team

A

Chan, Kei Hang Derek

Saint Jude Catholic School

Silver

C

H

A

M

P

I

O

N

2

n

d

 

RUNNER

UP

Lopez, Martin Gabriel M.

First Asia Institute Of Technology And Humanities

Silver

Magnaye, John David F.

Holy Rosary Academy Of Las Pinas City

Silver

Tropicales, Bert Jacob

Southernside Montessori School

Silver

B

Bautista, Ervin Joshua V.

Southville International School And Colleges

Silver

---

---

Jacob, Benjamin L.

St. Philomena Academy Of Lipa 

Bronze

Lindayag, Franz Achilles C.

Ateneo De Davao University

Merit

Mariano, Joshua Miguel D.

Colegio San Agustin Biñan

Bronze

C

Castillo, Marinoelle

Notre Dame Of Greater Manila

Silver

1

s

t

 

RUNNER

UP

C

H

A

M

P

I

O

N

Dimapilis, Alexa Amaya L.

Faith Catholic School

Merit

Lei, Tracy Lauren T.

Saint Jude Catholic School

Silver

Madrazo, Angelene Erika T.

Zamboanga Chong Hua HS

Silver

D

Dizon, John Florence A.

Calamba Elem School – SSC

Bronze

C

H

A

M

P

I

O

N

1

s

t

 

RUNNER

UP

Landicho, Juan Rafael M.

Stonyhurst Southville Int'l School

Gold

Letran, Walsh Nico Adrian L.

Saint Jude Catholic School

Gold

Paredes Dy, Alvann Walter W.

Saint Jude Catholic School

Gold

E

Aquino, Ronaldvince Yrlwin T.

Young Shepherd's School

Merit

---

---

Cayetano, Miguel I.

Tuguegarao West Central School

Bronze

Costales, Joven Augustus

BHC Educational Institution

Merit

Magpantay, Davis Nicholo A.

San Beda College Alabang

Silver

PH - Malaysia -

China Friendship Team

Andrea Margarette Y. Ganancial

Tambo Central School

Bronze

---

---

Sydney Kaede Dy Sy

Lanao Chung Hua School

Bronze

International

Girls Team

Tongcua, Hanne Margaret

Precious International

School of Davao

Merit

---

---

 






Copyright 2008 Mathematics Trainers' Guild, Philippines. All Rights Reserved
Powered by Cid Systems Solution Services