WHAT'S NEW / NEWS

NEWS


EIGHT MATH WIZARDS MOVE TO THE AMO FINAL ROUND

Jul 10, 2019

The result of the TOUGH first round of the Asian Mathematics Olympiad (AMO) is finally out revealing that only eight (8) Filipino math wizards gain admission to the final round which is set on Sunday, July 21, 2019.

The AMO organizer disclosed that only one participant from the Bee Category, three from the Junior Category and four from the Senior category achieved a mark above the cut-off score.

The finalists are Zion Skye Earl Carmelo C. Uy from Ateneo De Manila Grade School, Jerome Austin Te from Jubilee Christian Academy, Franchesca Canary Leoncio from St. Mary’s College of Meycauayan, Neo Angelo Gatlabayan from British School Manila, Reysheilanne Doromal from Hua Siong College of Iloilo, Mohammad Nur Casib from My Precious Child Learning Center, Gadriel Symone Dalangin and Michael Gerard Tongson from Stonyhurst Southville International School –Malarayat.

All successful participants in the final round may be invited to the awarding ceremony if they got good results in the special and final round which will be held in Tokyo, Japan on Sunday August 25, 2019.  

The AMO is organized by the Ministry of Education, Culture, Sports, Science & Technology of Japan but hosted in Singapore for the second year.

First Round Result:
BEE CATEGORY
NO. NAME SCHOOL Award
1 Ancero, Ruzzell Rhyann Agusan Del Sur Pilot Laboratory School Gold
2 Herrera, Rohan Gerald Ateneo De Manila Gold
3 Uy, Zion Skye Earl Carmelo Ateneo De Manila Grade School Gold
4 DUMOGHO , Daniela Claire Davao City Special School  Gold
5 Aguada, John Iain Inigo De La Sale Santiago Zobel - Alabang Gold
6 Buerano, Jaired Gov P. F. Espiritu Elementary School Gold
7 Chavez, Dave Rylan Laguna College Gold
8 Panolong, Raja Fareez Oro Christian Grace School Gold
9 Ladion, Miguel Justino PAREF Springdale School Gold
10 Araneta, Prince Jomarie Philippine Academy Of Sakya Gold
11 Aldave, Zoie Francesca De La Sale Santiago Zobel - Alabang Silver
12 Co, Jacobson De La Sale Santiago Zobel - Alabang Silver
13 Ignacio, Gian Gabriel De La Sale Santiago Zobel - Alabang Silver
14 Navarro, Matt Gerard De La Sale Santiago Zobel - Alabang Silver
15 Sargado, J Irah Hua Siong College Of Iloilo Silver
16 Abella, Timothy Hobbes Keys School Manila Silver
17 Lin, Mike Henry Leyte Progressive High School Silver
18 Gudoy, Ciara Kelzie Miriam College Silver
19 Panolong, Imran Jibril Oro Christian Grace School Silver
20 Wu, Don Kendrick Philippine Cultural College - Main Silver
21 De La Cruz, Tristan Jacob Precious International School Of Davao Silver
22 Lumagsao, Emman Lawrence Rizal Elementary School Of Panabo Silver
23 De Vera, Prince Rj Silver Special Education Center For The Gifted Silver
24 Asperin, Juan Alfredo St. Jude Catholic School Silver
25 Padillo, Alessandra Dennise St. Marys College of Meycauayan Silver
26 Hernandez, Jaden Nathan St. Stephen'S High School Silver
27 Navarro, Paul Vincent Leandrei Stonyhurst Southville Int'l School - Batangas Silver
28 Alan, Gabriel Sebastian Tuguegarao North Central School Silver
29 Pandes, Queenie Margarete Vanderpol Christian Academy Inc. Silver
30 Cruz, Rayver West Central Elementary School I Silver
31 Estiva, Erik Nathan Xavier School - Nuvali Silver
32 Bascuña, Leon Javier Ateneo De Naga University Grade School. Bronze
33 Credo, Larijohn Bacolod Tay Tung High School Bronze
34 Roxas, Rhian BHC Educational Institution, Inc. Bronze
35 Rafols, Josie Nymph Butuan City Sped Center Bronze
36 Yamagishi , Ayeka Belle Elizabeth Seton School Las Pinas Bronze
37 Dalian Jr., Mervin Holy Cross Of Mintal Bronze
38 Pulusan, Feivel Hope Christian High School Bronze
39 Que, Alexis Jane Iloilo Scholastic Academy Bronze
40 Jobog, Joaquin Joshua Integrated Montessori Center - Taguig Bronze
41 Divino, Timothy Faith Laguna College Bronze
42 Nobleza, Adrian Xhaiden Little Angel Study Center Bronze
43 Barruga, Trevor Achilles Maria Montessori Holy Christian School Inc. Bronze
44 Narvaez, Lia Jeanelle Miriam College Bronze
45 Zantua Jr., Samuel Leonardo Notre Dame Of Greater Manila Bronze
46 See, Ethan Bryan Oro Christian Grace School Bronze
47 Lapid, Miguel Francisco Polomolok Central Elementary School Bronze
48 Torrena, Josephine Joy Precious International School Of Davao Bronze
49 Agustin, Mia Evanna Project 6 Elementary School, Deped Quezon City Bronze
50 Parinas, Lorenzo Rainbow Of Angels Learning Center Inc. Bronze
51 Labrador, Jerard Ponz St. Edward School Imus Campus Bronze
52 Balbar, Emmanuel Logmao St. Francis Of Assisi College - Bayanan Bronze
53 Hsieh, Candice Anne St. Jude Catholic School Bronze
54 Florendo, Liv Abigail St. Paul College Of Ilocos Sur Bronze
55 Fortuna, John Liam St. Paul College Of Ilocos Sur Bronze
56 Tan, Angela Clare Tarlac Living Faith Academy Bronze
57 Bagayaua, Gabrielle Nicole University Of Saint Anthony Bronze
58 Uysipuo, Emilio Javier Xavier School - San Juan Bronze
59 Chan, Alessandro Leane Zamboanga Chong Hua High School Bronze
 
 
JUNIOR CATEGORY
NO. NAME SCHOOL Award
1 Ababon, Iris Lexi Colegio San Agustin - Makati Gold
2 Real, Marc Janzen De Castro Elementary School Gold
3 Jang, Sean Elizabeth Seton South Gold
4 Lofamia, Rhensis Benedict Jean-Baptiste Of Reims College Gold
5 Te, Jerome Austin Jubilee Christian Academy Gold
6 Lao III, Laureano Special Education Center For The Gifted Gold
7 Leoncio, Franchesca Canary St. Mary's College Of Meycauayan Gold
8 Tongson, Michael Gerard Stonyhurst Southville Int'l School - Malarayat Gold
9 Calica, Io Aristotle Nikolai Balanga Elementary School Silver
10 Ventenilla, Natalie Kaitlyn Colegio San Agustin - Biñan Silver
11 Sumogba, Heidrique Kristof Falcon School Silver
12 De Vera, Karl Emmanuel Immaculate Conception School of Baliuag Silver
13 Sillano, Dave Railey Kalalake Elementary School-Centex Silver
14 Torres, Vincent Joaquin Lourdes School Quezon City Silver
15 Guinto, Kyrus Noah Our Lady Of Caysasay Academy Silver
16 Hong, Ian Gabriel Pace Academy Silver
17 Saluta, Michael Angelo Pembo Elementary School Silver
18 Mesina, Jose Manuel Rizal Elementary School Silver
19 Jastiva, Mariel Anthonette Special Education Center For The Gifted Silver
20 Dinglasan, Theodore St. Bridget College Silver
21 Angeles, Dian Anika St. Jude Catholic School Silver
22 Lao, Gabrielle Denise St. Jude Catholic School Silver
23 Gaje, Mier Eliezer Sta. Barbara Center Elementary School Silver
24 Bagay, Hendrich Francis Tabaco Northwest Central School Silver
25 Legaspi, Patric Xamwell Vel Maris School, Inc. Silver
26 Domingo, Jose Franco Xavier School - Nuvali Silver
27 Tan, Anika Gayle Zamboanga Chong Hua High School Silver
28 Arroyo, Ethan Angelo Children'S Integrated School Of Alta Tierra Inc. Bronze
29 Fernandez, Ahron Green Colegio De San Juan De Letran Bronze
30 Reclosado,, Rafhaela Colegio San Agustin - Makati Bronze
31 Hizon, Aldrei Carlo De La Sale Santiago Zobel - Alabang Bronze
32 Valenciano, Gian Louise De La Sale Santiago Zobel - Alabang Bronze
33 Ombao, Eliju Etienne De La Salle Lipa Bronze
34 Briones, Kody Emmanuel Christian School Bronze
35 Bauto, Alberly Gabriel Flowerlane Montessori Children's House Bronze
36 Dalian, Zuleika Lou Holy Cross Of Mintal Bronze
37 Valencia, Alessandra Gabrielle Immaculate Conception Academy Bronze
38 Bola–os, Ralph Benedict Kalalake Elementary School-Centex Bronze
39 Mase, Ma. Lourdes Elaine Laguna College Bronze
40 Sumalinog, Mark Jason Maria Montessori Holy Christian School Inc. Bronze
41 Maralit, Andrie Naga Central School 1 Bronze
42 Guinto, Mikaela Reena Notre Dame Of Greater Manila Bronze
43 Meñez, James Alistair Notre Dame Of Greater Manila Bronze
44 Co, Sophie Jill Pace Academy Bronze
45 Cua, Kaye Monique Pangasinan Universal Institute Bronze
46 Mesias, Felinwright Niñokyle Salaman Central Elementary School Bronze
47 Necesito, Sil Vennxae Salaman Central Elementary School Bronze
48 Mendoza, Mark Christian Samar Colleges, Inc. Bronze
49 Gomos, KRISTINA MARIE D. San Beda College Alabang Bronze
50 Villareal, Joaquin Arthur San Juan Elementary School Bronze
51 Barsica, John Laurence San Perfecto Elementary School Bronze
52 Lobien, Juan Alfonso Southville International School & Colleges Bronze
53 Custodio, Hannah Melody Special Education Center For The Gifted Bronze
54 Valdez, Chelsea Alen Special Education Center For The Gifted Bronze
55 Mercado, Kevin Gabriel St. Bridget College Bronze
56 Chiu, Maria Martina St. John's Insititute Bronze
57 Siaco, Kate Dominique St. Jude Catholic School Bronze
58 So, Reilyn Abbigayle St. Jude Catholic School Bronze
59 Bonifacio, Gabriel St. Mary's College Of Meycauayan Bronze
60 Salazar, Rolland Aleck Marko Stanford School Of Batangas Bronze
61 Kaw, Jom Riley Stonyhurst Southville Int'l School - Malarayat Bronze
62 Agojo, Steven Mugsy Tanauan North Central School Bronze

 

SENIOR CATEGORY

NO. NAME SCHOOL Award
1 Gatlabayan, Neo Angelo British School Manila Gold
2 Pahunang, Allainah Jade Comembo Elementary School Gold
3 Doromal, Reysheilanne Hua Siong College Of Iloilo Gold
4 Villanueva, Dashell Sean Marian High Kalibo Foundation Gold
5 Casib, Mohammad Nur MY PRECIOUS CHILD LEARNING CENTER Gold
6 Tan, Aaron Matthew Philippine Science High School - Main Campus Gold
7 Bautista, Ervin Joshua Southville International School & Colleges Gold
8 Salome, Charles Patrick St. Francis Of Assisi College - Bayanan Gold
9 Soriaga, Adrian Guanson St. Jude Catholic School Gold
10 Dalangin, Gadriel Symone Stonyhurst Southville Int'l School - Malarayat Gold
11 Blanca, Shealtiel Joaquin Ateneo De Manila Grade School Quezon City Silver
12 Calderon, Josiah Bacoor Elementary School Silver
13 Burgos, Althea Fellice Colegio San Agustin - Biñan Silver
14 Kimwell, Athena Gabrielle De La Sale Santiago Zobel - Alabang Silver
15 Villafuerte, Mark Justin Don Bosco Technical Institute Silver
16 Cantila, Joseph Daniel Dr. Jose P. Rizal Elem School Silver
17 Lacuesta, John Louis Falcon School Silver
18 Ang, Julia Alessandra Iloilo Scholastic Academy Silver
19 Algenio, Christian Xavier Laguna College Silver
20 Eligan, Andren Marie Liceo De Cagayan University Silver
21 Mercado, John Paul Lourdes School Quezon City Silver
22 Carandang, Raianna Amihan Makati Science High School Silver
23 Carambas, Ron Chelo Morning Star Montessori School Inc. Silver
24 Gan, Kashieu Gabrielle Pace Academy Silver
25 Lozano, Vivien Shane Pembo Elementary School Silver
26 Villanueva, Jana Mei Philippine Cultural College - Caloocan Silver
27 Asperin, Elaiah Philippine Science High School - Main Campus Silver
28 Amato, Nathaniel Rosevale School Silver
29 Aparecio, Enrico Miguel Santa Rosa Elementary School Central 3- SSS Silver
30 Valaquio, Lanz Francis M. SPED - ISEC Silver
31 Siaco, Danielle Anne St. Jude Catholic School Silver
32 Companiados, Aaron St. Paul College Of Paranaque Silver
33 De Guzman, Rae Derhicneal Sta. Ignacia North Central Elementary School Silver
34 Dacles, Benjamin Trinity Christian School Silver
35 Galban, Arienn Agoo Kidde Special School Bronze
36 Costales, Joven Augustus BHC Educational Institution, Inc. Bronze
37 Pama, Hans Kenzo Miriam College Bronze
38 Gellido, Jhoenica C. Mother Goose Special School System Inc. Bronze
39 Ubando, Jeila Mother Goose Special School System Inc. Bronze
40 Peñaranda, Antonio Raul Notre Dame Of Greater Manila Bronze
41 Yu, Jay Philippine Cultural College - Caloocan Bronze
42 Seco, Kenneth Philippine Cultural College - Main Bronze
43 Malazarte, Stephanie Kyla Rizal Elementary School Bronze
44 Padayao, Rafael Laurence San Antonio Vill Elem School Bronze
45 Campos, Mateo St. John's Insititute Bronze
46 Cinco, Kyle Loeffler Taguig Integrated School Bronze
47 Oviedo, Gian Paulo Trinity Christian School Bronze
48 Cheong, Samantha Lianne Zamboanga Chong Hua High School Bronze
49 Sy, Jose Mari   Bronze
 





Copyright 2008 Mathematics Trainers' Guild, Philippines. All Rights Reserved
Powered by Cid Systems Solution Services